Wi-Fi OMADA

OMADA je další skvělé řešení Wi-Fi od společnosti TP-Link. Velmi jednoduše, řeší dokonalé pokrytí různých prostorů Wi-Fi signálem prostřednictvím AP jednotek propojených datovými kabely po nichž současně probíhá i napájení těchto jednotek.

Obrázek řekne víc než tisíc slov tak, že vlevo je situace, kterou řešíme nejčastěji.

Výrobní areál složený z různých objektů a množství IP zařízení (notebooky, chytré telefony, Wi-Fi IP telefony...), které se po objektu pohybují.

Wi-Fi Cluster je velmi důmyslně vymyšlený:

Na začátku stojí kontroler, který řídí , který AP vysílač bude s konkrétním IP zařízením komunikovat, kdy si které AP mezi sebou IP zařízení předají. Kontroler může být připojený do Cloudu, tedy správce může vše kontrolovat prostřednictvím webového portálu.


Budova - Hotel, škola, administrativa - další příklad.

OMADA také umožňuje vystavovat jednorázové tickety pro připojení k síti s omezenou platností, což se právě hodí pro hotely, školy - kdy správce předá uživateli ticket s uvedeným kódem, klient zadá kód do přihlašovací stránky a po uvedenou dobu může na zařízení být připojený k Internetu

Domácnost - tak to je také oblíbená varianta, pro případ, kdy nelze nasadit DECO.

Betonové stropy, armatury... nejen to brání prostupu Wi-Fi signálu tak, že někdy nezbyde nic jiného, než nasadit OMADU. Nejčastěji stačí několik jednotek a bez problémů pokrýváme každý kout bytu či rodinného domku.

Skvěle se nám osvědčilo AP EAP-225 WALL - což je naprosto geniální zařízení.


TP-Link EAP 255 WALL

Tahle věcička si zaslouží zvláštní pozornost.

Konstruktéry napadlo, že vezmou AP vysílač, do spodní části integrují tříportový L2 switch a na jeden výstup umožní i výstup POE napájení.

To celé tak nějak zmenší a v zadní části udělají ethernetový POE vstup a přidají montážní plech, aby to celé šlo přimontovat na standardní elektroinstalační krabičku.

A proč nás to tak fascinuje....

Rodinný dům, byt, kancelář, nebo budova. Většinou už datové rozvody mají natahané, poddimenzované, ale naštěstí už v kabely v kategorii 5E.

Tak že tam nasazujeme nový L2/L3 switch s možností výstupu napájení po ethernetu - POE. A na vybraných místech odpojujeme (například z tiskárny) ethernetový kabel, na stěnu umisťujeme EAP 225 WALL a z něj místnost pokrýváme Wi-Fi signálem (odpojenou tiskárnu zapojujeme do LAN portu na AP) a máme v kanceláři k dispozici další dvě LAN zásuvky, které lze navíc odtagovat, každou pro jinou VLANu. Navíc jedna ze zásuvek s podporou opět POE - tak do 15ti wattů, tedy nic nebrání tomu, umístit ještě za okno kanceláře nějakou skromnější IP kameru běžící pod VLANou.

No a nebo WALL prostě umístíme do obyváku - odpojíme ethernet zapojený do televize, zapojíme EAP 225 WALL a televizi zapojíme do výstupu z EAP.

Zde o tomto zařízení něco více.


Všechno, co jsme tu nastínili, je velmi stručný popis toho, co s OMADOu zvládáme. OMADA existuje již několik let a je vidět, že TP-Link na tomto systému opravdu zapracoval. Každý rok se objevují nové funkce, které samozřejmě v rámci aktualizací naskakují i do stávajících instalací. A samozřejmě obrovská spolehlivost. AP vysílají, nemrznou...